Історична довідка
Датою заснування села прийнято вважати 60-ті роки XIX століття. У 2015 року адміністрація сільської ради офіційно відзначила 150 річницю заснування села Вигода. Очевидно відлік йде з 1865 року, тобто з моменту відкриття залізниці Одеса - Балта і створення в районі Вигоди залізничної станції Вигода.
Однак у 2017 році активісти та представники інтернет-спільноти громадянської ініціативи «Жителі села Вигода» і проекту «Краевед» представили результати своєї дослідницької роботи (2008-2017 рр.). Згідно з цими результатами з’ясувалося, що селу Вигода вже, як мінімум, на момент 1865 р. було 44 роки.
«Витоки села Вигода пов'язані з іменем графа-реформатора Ігнація Сцибор-Мархоцького (1755 -1827) - польського шляхтича, відомого тим, що оголосив на підвладних йому територіях Миньковецьку державу. Згідно з планом генерального межування Одеського повіту (1833), Вигода бере свій початок в північній частині сьогоднішньої вулиці Шилова, в районі 130-160 номерів. Саме там, а також і в балці, на протилежному схилі, почалися споруди перших селянських хат.
Як зазначено в книзі «Овідіопольський район. Енциклопедичний довідник» Аргатюка С.С. і співавторів, зародження поселення і виникнення назви «Вигода», почалося з покупки земель на початку XIX ст. Придбання І.Сцібор-Мархоцьким великих земельних наділів («дач») між Дністровським і Куяльницьким лиманами, склали садибний комплекс, який отримав назву Руфіполіс - від родового прізвища дружини графа Єви Руффо. Заселялися землі підданими з Міньковеччіни (нин. Хмельницька обл., Україна), як добровольцями, так і тими, хто скоїв різні проступки.
Перша відома нам письмова згадка Вигоди («Wygoda») зустрічається в заповіті І.Сцібор-Мархоцького від 9 травня 1821 року (за юліанським календарем), де детально перераховано майно, яке після смерті графа має бути розподілено між його дітьми» [1].
Уже за відомостями «Списку населених місць» - не пізніше 1859 року на Вигоді вже налічувалося 58 дворів (182 чоловічої і 157 жіночої статі). Є також і більш ранні відомості - в документі «Поселення Херсонської губернії» приводитися інформація про те, що в 1856 р. генерал-майор Дубецький володів землею в селі Василівка (10 дворів) та на хуторі Вигода (41 двір).
В іншому документі - «Казенні і власницькі селища, що входять до Одеського повіту» за той же 1856 рік згадується поміщиця Малаховська, яка також мала землі на хуторі Вигода (інші володінь поміщиці Малаховської):
№ 22 - Воляновка / Алтестове / поміщиці Малаховської - 24 двори
№ 23 - Вигода хутір, поміщиці Малаховської - 30 дворів
№ 73 - Палієва Балка, поміщиці Малаховської - 15 дворів
Тобто вже в 1856 році - на території Вигоди було два землевласника, з загальною кількістю в 71 двір.
Хронологія по відомим датам:
1833-й - хутір Паліеви - перші поселенці на території нинішньої Вигоди
1840-і - поселення вже іменується хутір Вигода на Спеціальної мапі західної частини Російської Імперії
1856-й - біля Вигоди були свої хутора землевласників генерал-майора Дубецького і поміщиці Малаховської
1859-й - згідно «Списку населених місць» - в 1859 р. Вигода ще була хутором (казенний хутір - 58 дворів)
1865-й - на першій версії Спеціальної карти Європейської Росії (десятиверстовка Стрельбицького) - Вигода позначена як селище з 5-ма десятками дворів, ще не нанесена залізнична лінія Одеса - Балта
1868-й - на підсумковому варіанті Спеціальної карти Європейської Росії (друкувалася аж до 1921 року) - на Вигоді вже 80 дворів
1869-й - дуже докладна 3-х верстова військово-топографічна карта - хутір Вигода з 80 дворами.
Розвиток села
Серйозним стимулом у розвитку поселення, було будівництво залізниці. У 1865 році була відкрита перша в Малоросії залізниця Одеса - Балта, яка проходить в безпосередній близькості від Вигоди. Додамо до цієї події чудове територіальне положення: в 1860-х роках через хутір Вигода проходило чимало доріг у всіх напрямках.
Для наочності, розділимо їх за напрямками і важливостю.
Великі проїжджі і торгові дороги:
- Одеса - Дальник - Вигода - Карпово - Розалівка ... (і далі на Балту).
- Польові дороги від р. Дністер і Кучурганського лиману (по шляху перетинають головну дорожню артерію, що з'єднує Одесу і Тирасполь):
- Градениці - Кагарлик - Василівка - Вигода;
- Біляївка - Дображани - Карлсталь - Вигода;
- Одеса - Дальник - Вакаржани – Вигода.
В сторону Хаджибеївського лиману:
- Вигода - Паліова - М. Ферстеровка - ... і селища уздовж Хаджибеївського лиману і р. М. Куяльник
- Вигода - Єгорівка - ... і далі вздовж р. Свиняча до Катаржі (Катаржина).
Є ділянка дороги Вигода - Гніляково. Таким чином Вигода стала (і є донині) зручною точкою перетину залізничної та транспортної магістралей.
Німецька колонія
Наступним етапом у розвитку села став 1878 рік, коли поблизу Вигоди купили землю німецькі колоністи, вихідці з колонії Фрейденталь.
З цього часу виділяють Руську і Німецьку Вигоду (Дейч-Вигода або Фріденгейм/Friedenheim). Німецька колонія «успадкувала» назву свойого поселення, але Російська і німецька Вигода довгі роки відносилися до різних адміністративних одиниць.
За даними Списку населених місць з 1896 року - с. Вигода та ст. ж.д. (Російська Вигода), с. Алтестове (Волянова) і с. Палиєво відносилися до Белчанської волості - волосний центр – с. Білка - р. М.Куяльник, а с. Василівка, х. Василівка, Вигода німецька. кололонія і ст. ж.д. - до Мангеймської волості.
У 1945 р Указом ПВР УРСР села Вигода-Руська та Вигода-Німецька об'єднані в один населений пункт з присвоєнням найменування село Вигода [2].
[1] Волосєвич Є.С. Перша відома письмова згадка села Вигода [Електронний ресурс] / Є.С. Волосєвич / Общественная организация «Краевед». – Режим доступу: http://kraeved.od.ua/history/v/vgd_persha.php. Дата звернення 15.07.2021.
[2] Указ Президії Верховної Ради УРСР від 1.2.1945 «Про збереження історичних найменувань та уточнення … назв … Одеської області» — Вікіджерела. uk.wikisource.org. Дата звернення: 19 марта 2020.
Джерело: Вигода (Одеська область) [Електронний ресурс] // Вікіпедія: вільна енцикл. – Електрон. дані. – Режим доступу: http://uk.wikipedia.org/wiki/Выгода_(Одесская_область). – Назва з екрана. – Дата останньої правки: 08.02.2021. – Дата перегляду: 14.07.2021.