Історична довідка

Датою заснування села прийнято вважати 60-ті роки XIX століття. У 2015 року адміністрація сільської ради офіційно відзначила 150 річницю заснування села Вигода. Очевидно відлік йде з 1865 року, тобто з моменту відкриття залізниці Одеса - Балта і створення в районі Вигоди залізничної станції Вигода.

Однак у 2017 році активісти та представники інтернет-спільноти громадянської ініціативи «Жителі села Вигода» і проекту «Краевед» представили результати своєї дослідницької роботи (2008-2017 рр.). Згідно з цими результатами з’ясувалося, що селу Вигода вже, як мінімум, на момент 1865 р. було 44 роки.

«Витоки села Вигода пов'язані з іменем графа-реформатора Ігнація Сцибор-Мархоцького (1755 -1827) - польського шляхтича, відомого тим, що оголосив на підвладних йому територіях Миньковецьку державу. Згідно з планом генерального межування Одеського повіту (1833), Вигода бере свій початок в північній частині сьогоднішньої вулиці Шилова, в районі 130-160 номерів. Саме там, а також і в балці, на протилежному схилі, почалися споруди перших селянських хат.

Як зазначено в книзі «Овідіопольський район. Енциклопедичний довідник» Аргатюка С.С. і співавторів, зародження поселення і виникнення назви «Вигода», почалося з покупки земель на початку XIX ст. Придбання І.Сцібор-Мархоцьким великих земельних наділів («дач») між Дністровським і Куяльницьким лиманами, склали садибний комплекс, який отримав назву Руфіполіс - від родового прізвища дружини графа Єви Руффо. Заселялися землі підданими з Міньковеччіни (нин. Хмельницька обл., Україна), як добровольцями, так і тими, хто скоїв різні проступки.

Перша відома нам письмова згадка Вигоди («Wygoda») зустрічається в заповіті І.Сцібор-Мархоцького від 9 травня 1821 року (за юліанським календарем), де детально перераховано майно, яке після смерті графа має бути розподілено між його дітьми» [1].

Уже за відомостями «Списку населених місць» - не пізніше 1859 року на Вигоді вже налічувалося 58 дворів (182 чоловічої і 157 жіночої статі). Є також і більш ранні відомості - в документі «Поселення Херсонської губернії» приводитися інформація про те, що в 1856 р. генерал-майор Дубецький володів землею в селі Василівка (10 дворів) та на хуторі Вигода (41 двір).

В іншому документі - «Казенні і власницькі селища, що входять до Одеського повіту» за той же 1856 рік згадується поміщиця Малаховська, яка також мала землі на хуторі Вигода (інші володінь поміщиці Малаховської):

№ 22 - Воляновка / Алтестове / поміщиці Малаховської - 24 двори

№ 23 - Вигода хутір, поміщиці Малаховської - 30 дворів

№ 73 - Палієва Балка, поміщиці Малаховської - 15 дворів

Тобто вже в 1856 році - на території Вигоди було два землевласника, з загальною кількістю в 71 двір.

Хронологія по відомим датам:

1833-й - хутір Паліеви - перші поселенці на території нинішньої Вигоди

1840-і - поселення вже іменується хутір Вигода на Спеціальної мапі західної частини Російської Імперії

1856-й - біля Вигоди були свої хутора землевласників генерал-майора Дубецького і поміщиці Малаховської

1859-й - згідно «Списку населених місць» - в 1859 р. Вигода ще була хутором (казенний хутір - 58 дворів)

1865-й - на першій версії Спеціальної карти Європейської Росії (десятиверстовка Стрельбицького) - Вигода позначена як селище з 5-ма десятками дворів, ще не нанесена залізнична лінія Одеса - Балта

1868-й - на підсумковому варіанті Спеціальної карти Європейської Росії (друкувалася аж до 1921 року) - на Вигоді вже 80 дворів

1869-й - дуже докладна 3-х верстова військово-топографічна карта - хутір Вигода з 80 дворами.

Розвиток села

Серйозним стимулом у розвитку поселення, було будівництво залізниці. У 1865 році була відкрита перша в Малоросії залізниця Одеса - Балта, яка проходить в безпосередній близькості від Вигоди. Додамо до цієї події чудове територіальне положення: в 1860-х роках через хутір Вигода проходило чимало доріг у всіх напрямках.

Для наочності, розділимо їх за напрямками і важливостю.

Великі проїжджі і торгові дороги:

  • Одеса - Дальник - Вигода - Карпово - Розалівка ... (і далі на Балту).
  • Польові дороги від р. Дністер і Кучурганського лиману (по шляху перетинають головну дорожню артерію, що з'єднує Одесу і Тирасполь):
  • Градениці - Кагарлик - Василівка - Вигода;
  • Біляївка - Дображани - Карлсталь - Вигода;
  • Одеса - Дальник - Вакаржани – Вигода.

В сторону Хаджибеївського лиману:

  • Вигода - Паліова - М. Ферстеровка - ... і селища уздовж Хаджибеївського лиману і р. М. Куяльник
  • Вигода - Єгорівка - ... і далі вздовж р. Свиняча до Катаржі (Катаржина).

Є ділянка дороги Вигода - Гніляково. Таким чином Вигода стала (і є донині) зручною точкою перетину залізничної та транспортної магістралей.

Німецька колонія

Наступним етапом у розвитку села став 1878 рік, коли поблизу Вигоди купили землю німецькі колоністи, вихідці з колонії Фрейденталь.

З цього часу виділяють Руську і Німецьку Вигоду (Дейч-Вигода або Фріденгейм/Friedenheim). Німецька колонія «успадкувала» назву свойого поселення, але Російська і німецька Вигода довгі роки відносилися до різних адміністративних одиниць.

За даними Списку населених місць з 1896 року - с. Вигода та ст. ж.д. (Російська Вигода), с. Алтестове (Волянова) і с. Палиєво відносилися до Белчанської волості - волосний центр – с. Білка - р. М.Куяльник, а с. Василівка, х. Василівка, Вигода німецька. кололонія і ст. ж.д. - до Мангеймської волості.

У 1945 р Указом ПВР УРСР села Вигода-Руська та Вигода-Німецька об'єднані в один населений пункт з присвоєнням найменування село Вигода [2].

[1] Волосєвич Є.С. Перша відома письмова згадка села Вигода [Електронний ресурс] / Є.С. Волосєвич / Общественная организация «Краевед». – Режим доступу: http://kraeved.od.ua/history/v/vgd_persha.php. Дата звернення 15.07.2021.

[2] Указ Президії Верховної Ради УРСР від 1.2.1945 «Про збереження історичних найменувань та уточнення … назв … Одеської області» — Вікіджерела. uk.wikisource.org. Дата звернення: 19 марта 2020.

Джерело: Вигода (Одеська область) [Електронний ресурс] // Вікіпедія: вільна енцикл. – Електрон. дані. – Режим доступу: http://uk.wikipedia.org/wiki/Выгода_(Одесская_область). – Назва з екрана. – Дата останньої правки: 08.02.2021. – Дата перегляду: 14.07.2021.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь