Деякі питання щодо надання та оформлення документів, призначення і виплат компенсацій фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі

Дата: 25.01.2022 12:21

З метою удосконалення Порядку надання та оформлення документів, призначення і виплат компенсацій фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.09.2020 №859 «Деякі питання призначення і виплат компенсацій фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі» (далі – Постанова №859), та приведення його у відповідальність до Закону України «Про соціальні послуги», Урядом прийнято постанову від 20.10.2021 №1074 «Про внесення змін до Порядку надання та оформлення документів, призначення і виплат компенсацій фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі» (далі - Зміни).

Змінами удосконалено механізм призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі (далі - компенсація), зокрема:

- визначено відповідальними за призначення і виплату компенсації виконавчі органи сільських, селищних, міських рад (далі – уповноважені органи);

- унормовано питання припинення виплати компенсації, зокрема, якщо фізична особа, яка надає соціальні послуги, перебуває за межами України протягом 30 календарних днів, у тому числі у зв’язку з лікуванням особи, яка потребує надання соціальних послуг з догляду;

- скорочено перелік документів, які подаються фізичною особою, яка надає соціальні послуги (передбачено можливість отримання відомостей про особу із відповідних електронних реєстрів);

- визначено підстави, за яких компенсація не призначається (для забезпечення адресності при наданні соціальних послуг, усуненні дублювання при призначенні державних допомог та компенсацій).

Крім того, унормовано перелік документів, на підставі яких призначається компенсація, у тому числі, визначено подання копії довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією (для осіб з інвалідністю).

Водночас звертаємо увагу, що фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду, щомісячні компенсаційні виплати, призначені відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2004 №558 «Про затвердження Порядку надання та оформлення документів, призначення і виплат компенсацій фізичним особам, які надають соціальні послуги» (далі – Порядок №558), проводяться до дати призначення таким фізичним особам іншої виплати на догляд, установленої законодавством, або до 31 грудня 2022 року.

Також, виплата компенсації призначеної відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.1996 №832 «Про підвищення розмірів державної допомоги окремим категоріям громадян» (втратила чинність) (далі – Постанова №832) здійснюється до моменту втрати зазначеною особою такого права або до дати призначення їй іншої виплати, встановленої законодавством.

До внесення змін компенсація призначається структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністраціях (далі – структурних підрозділах).

На сьогодні відповідно до Порядку фізичними особами, які бажають надавати соціальні послуги може подаватися заява про згоду надавати соціальні послуги та відповідний пакет документів до уповноваженого органу, центру надання адміністративних послуг за місцем проживання/перебування особи, яка потребує надання соціальних послуг.

Відповідно до наданих повноважень, та з урахуванням пункту 3 Порядку уповноважені органи мають самостійно призначати і виплачувати компенсацію.

Нормами статей 89, 91 Бюджетного кодексу України визначено джерела фінансування компенсації.

Водночас з метою забезпечення планування уповноваженими органами видатків на призначення і виплату компенсації отримувачам та недопущення виникнення її заборгованості, на сьогодні пропонується такий алгоритм дій:

1) структурні підрозділи:

забезпечують формування виплатних документів для виплати компенсації до 31.12.2021;

до 25.12.2021 організовують передачу особових справ фізичних осіб, які надають соціальні послуги (у тому числі електронних) (далі – особова справа), за виключенням тих, які закінчуються у 2021 році, уповноваженим органам для подальшої виплати компенсації;

вживають заходів щодо погашення заборгованості з виплати компенсації по діючим особовим справам;

забезпечують інформування фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду, та яким у 2021 році буде припинено виплату компенсаційних виплат, призначених відповідно до Постанови №832 та Порядку №558, щодо можливості призначенням їм іншої виплати за догляд, встановленої законодавством;

2) уповноважені організації:

забезпечують призначення компенсації та формування виключно нових особових справ;

забезпечують у повному обсязі фінансування виплат компенсації, передбачають відповідні кошти для її виплати на наступний рік.

Звертаємо увагу, що згідно з положеннями Порядку нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за деякі категорії застрахованих осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2011 №178 (зі змінами), платниками єдиного внеску за осіб, які здійснюють догляд за особами, які його потребують, є органи, які виплачують компенсацію відповідно до законодавства.