У кожній громаді у вільному доступі має з’явитися можливість конфіденційно, безпечно та зручно отримати психосоціальну підтримку. Це одна з головних цілей Всеукраїнської програми ментального здоров’я Ти як?

Дата: 20.07.2023 10:28
Кількість переглядів: 117

Фото без опису

📍 У кожній громаді у вільному доступі має з’явитися можливість конфіденційно, безпечно та зручно отримати психосоціальну підтримку. Це одна з головних цілей Всеукраїнської програми ментального здоров’я Ти як?

Перша леді Олена Зеленська разом з адміністраторкою Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) Самантою Пауер відвідали Михайлівсько-Рубежівську амбулаторію загальної практики сімейної медицини КНП «Ірпінський міський центр первинної медико-санітарної допомоги». На прикладі цього медичного закладу вони ознайомились з розвитком системи надання допомоги з ментального здоров’я в громадах України.

Місцеві жителі називають установу маленькою амбулаторією з великими можливостями 💪🏼 Тут працюють лише 4 лікарі та 3 медичних сестри. Вони успішно обслуговують майже 4 000 осіб – і дітей, і дорослих. Ба більше, амбулаторія має контракти відразу на 3 пакети медичних послуг від НСЗУ ⬇️

▶️ первинна медична допомога

▶️ мобільна паліативна допомога

▶️ супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами

Тобто, крім звичайної сімейної медицини, лікарі пропонують пацієнтам допомогу у подоланні тривоги, безсоння, стресу, депресії, адже вони пройшли навчання за програмою World Health Organization (WHO) mhGAP у межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я та вміють розпізнавати поширені психічні розлади й надавати необхідну підтримку.

💬 «Жителям деокупованої Ірпінщини психологічна підтримка особливо потрібна. Рада відвідати амбулаторію разом з очільницею USAID Самантою Пауер, щоб вона могла побачити результати співпраці. USAID – один з основних партнерів України у гуманітарних питаннях, зокрема Всеукраїнській програмі ментального здоров’я, мета якої – щоб у кожній громаді, як тепер у Михайлівці-Рубежівці, у вільному доступі з’явилася психологічна допомога. Раніше послуги психіатричної допомоги надавалися в медичних закладах у великих містах. Але вони несли великий тягар стигматизації. Колись це була каральна й примусова медицина. Маємо змінити ставлення до ментального здоров’я й наблизити послугу до споживача. Амбулаторія, у якій ми зараз, – один із прикладів наближення послуги. Завдання Міністерство охорони здоров'я України – мати загальний високий рівень надання таких послуг», – наголосила Олена Зеленська.

Загалом за програмою ВООЗ mhGAP в Україні пройшли навчання понад 27 000 фахівців. 524 медичні заклади мають контракти з НСЗУ Національна служба здоров'я України на надання відповідних послуг. Десятки тисяч пацієнтів по всій країні вже отримали допомогу.

Розуміючи, що потреба буде тільки зростати, команда амбулаторії взяла участь у проєкті USAID Розбудова стійкої системи громадського здоров’я. Уже створено окремий простір психологічної підтримки «Дбаю про себе». Є все необхідне обладнання, можна проводити індивідуальні консультації та групові заняття з психологом.

У межах цього ж проєкту медики амбулаторії опановують програму навчання та наставництва «Зцілення душі й тіла» Центру психосоматичної медицини. Це науково обґрунтована програма, розроблена фахівцями з психічного здоров’я Університету Джорджтауну (США). Її мета – знизити вплив психотравмуючих чинників, запобігати виникненню тривожних розладів, покращити рівень психологічного комфорту населення.

💬 «Підтримка спроможності громад наблизити послугу з ментального здоровʼя до людей – це вкрай важливо. Послуга повинна бути там, де живе людина, та має вбудовуватися в ті сервіси, які вже існують. Такий підхід планується масштабувати всією країною і зробити психологічну підтримку українців дійсно доступною та зрозумілою на всіх рівнях. Вже зараз 70% українців відчувають стрес і знервованість, а прогнозована потреба у послугах з ментального здоровʼя на найближчі 5 років зросте щонайменше вдвічі. Тому в межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я створюються в громадах Центри життєстійкості для людей, де вони зможуть отримати весь комплекс першочергових послуг в одному місці, де кожен отримає турботу та тепло, якого потребує», – заявила під час візиту керівниця Координаційний центр КМУ / Mental Health UA Оксана Збітнєва.

За допомогою USAID проєкт «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я», так само як в Михайлівсько-Рубежівській амбулаторії, реалізується ще у 16 громадах восьми областей України: Чернігівській, Київській, Житомирській, Вінницькій, Одеській, Тернопільській, Чернівецькій, Івано-Франківській.


« повернутися до розділу «Всеукраїнська програма ментального здоров'я "Ти як?"»

Код для вставки на сайт

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь