Бути українцем за покликом душі
Бути українцем за покликом душі, а не згідно з громадянством в паспорті. Хіба так можна? Ще й як можна! Бо насправді національну ідентичність людини формує не її етнічне походження, а усвідомлення себе невід’ємною частиною певного соціального світу.
«В академічному середовищі розрізняють культурну і національну ідентичність. Культурна – це коли людина асоціює себе з якимось культурним середовищем, прийняла і використовує його художню мову, принципи та настанови. З національною ідентичністю все ширше і складніше: людина має не просто засвоїти цінності спільноти, а й себе відповідно до них перебудувати», – пояснила у прямому ефірі на сторінці Координаційний центр КМУ / Mental Health UA Nataliia Kryvda, докторка філософії, професорка кафедри української філософії та культури Київський національний університет імені Тараса Шевченка, голова Наглядової ради Український культурний фонд.
Як це відбувається?
Сучасні дослідники говорять про щонайменше 5 успішних стратегій формування національної ідентичності. Деякі мають забезпечуватися на державному рівні, інші належать до індивідуальної відповідальності
Створення єдиного образу нації
Збереження національної спадщини, розуміння своєї історії – це прояв ідентичності та стійкості країни. Знищення культури не дасть нації можливості відтворитися.
Символічний капітал
Сформований календар свят, річне коло пам’ятних дат із загальнонаціональними та родинними ритуалами. Із чітким розумінням – що відзначаємо і як згадуємо.
Громадянська культура
Вибудовування стосунків між громадянами та державою безпосередньо впливає на ідентичність. Це не тільки про взаємні права та обов’язки, а й про рівність можливостей та безбар’єрність у всіх сферах.
Спільні вороги
Їх поява зміцнює почуття колективної єдності. Досвід надто критичний, але його дієвість українці вимушено перевірили на собі.
Національна система освіти
Надпотужний інструмент у зміцненні свідомості, гідності та поваги до себе. І посилити його може кожен. Наприклад, батькам варто подивитися, що читає дитина, які мультфільми обирає, чим цікавиться в YouTube.
«Дуже сильно на формування ідентичності впливають так звані меморіальні спільноти або ж спільноти пам'яті. Як правило, це групи раніше не пов’язаних між собою людей, які стали свідками руйнівної події чи отримали відповідний досвід – батьки, родичі, близькі загиблих або поранених. Вони не дають суспільству забути про цю травму та підштовхують до її усвідомлення. Не можуть дати пам'яті великих трагедій бути сухими, спорожнілими або формальними. Бо тільки там, де живе людська душа і є почуття, пам'ять стає продуктивною. І тоді рухає нас вперед, а не цементує в минулому», – зазначила Наталія Кривда.
Цикл ефірів з фахівцями відбувається у межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я Ти як?, яка впроваджується за ініціативою першої леді Олена Зеленська.
Повний запис ефіру з Наталією Кривдою – за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=CofiphJ-81Q
Більше джерел для підтримки себе та людей поруч – на платформі «Ти як?» https://howareu.com