ПАМ’ЯТКА для внутрішньо переміщених осіб «Як захистити свої права під час та після завершення воєнного стану?»
Рекомендац
Рекомендація 1. Якщо Ви стали жертвою або свідком злочину / злочинів, як би це не було важко морально, намагайтеся запам’ятати всі деталі події, особливі прикмети зовнішності злочинця, військових розпізнавальних знаків, позначок, найменувань, а також його поведінки, висловлювань, щоб у подальшому сприяти ефективному розслідуванню. Із цією метою можна використовувати всі доступні способи фіксації: фото або відео, зроблені навіть за допомогою мобільного телефону; запис пояснень очевидців з обов’язковим зазначенням анкетних даних, місця проживання та контактного номера телефону тощо. Але пам’ятайте – пріоритет в особистій безпеці.
Рекомендація 2. У разі застосування до Вас фізичного, сексуального або психологічного насильства у можливі найкоротші терміни (після виїзду з окупованої території, звільнення раніше захоплених територій) повідомте про це органи поліції.
Рекомендація 3. Пам’ятайте, що у межах кримінального провадження можна ініціювати процедуру відшкодування збитків. За наявності зафіксованої шкоди в межах кримінального провадження майбутнє відшкодування заподіяної шкоди стає набагато більш імовірним.
Наразі правоохоронні органи фіксують докази не лише щодо самого факту злочину, а й щодо заподіяної шкоди. Для цього необхідно:
1) подати заяву про вчинення кримінального правопорушення до найближчого органу Національної поліції;
2) подати заяву про залучення до кримінального провадження як потерпілого з доказами заподіяння шкоди (відповідно до ч. 2 ст. 55 Кримінального процесуального кодексу України саме із цього моменту в особи виникають права й обов’язки потерпілого);
3) надати органу досудового розслідування всю можливу інформацію щодо обставин кримінального правопорушення та заподіяних збитків. Окрім цього, варто надати дані, які свідчать про право власності на пошкоджене або зруйноване майно.
Для оцінки заподіяної шкоди можна використовувати будь-які фото цього майна, чеки, квитанції щодо витрат на його придбання та ремонт тощо.
Корисні контакти: Телефон довіри Служби безпеки України: 0 800 501 482 Телефон для подачі усних звернень та отримання інформації щодо реєстрації звернень від фізичних осіб, поданих до СБ України: +38 (044) 293-89-99 Безкоштовна телефонна «гаряча лінія» Національної поліції України: 0-800-50-0202 (щоденно, з 08:00 до 20:00) За необхідності громадяни можуть надіслати до Національної поліції України відповідні письмові звернення на електронну поштову адресу: pg.npu@police.gov.ua